‘1989 Bulgaristan Göçünün 30.Yılı” Anma Programın Tanıtımı Bursa’da Yapıldı

 

BAL-TÜRK Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ve YTB -Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi desteği ile düzenlenen “1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı” anma Programın lansman toplantısı Bursa’da Balkan Türkleri Göçmen Mülteci Federasyonu Genel Merkezinde yapıldı.

Balkan Türkleri Göçmen Mülteci Federasyonu ev sahipliğinde yapılan toplantıya BGF Başkanı Dr. Kader Özlem, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Sabri Mutlu, İzmir Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Abdurrahim Nursoy, Yalova Balkan Göçmenleri Derneği Başkan Yardımcısı Nedret Gülen, Balkanlılar Kültür Derneğinden Olcay Özgün ile Göçmen camiasından çok sayıda isim “1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı” anma programının tanıtımındaydı. “1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı” anma programı Bursa tanıtım toplantısına BAL-TÜRK Genel Başkanı Ruşen Özcan, Onursal başkan Bayram Çolakoğlu, Yönetim Kurulundan Doç. Dr. Ayhan Orhan, Yavuz Usta, Günay Uzun, Selahattin Aydın, Şükrü Ar, Sevcan Günzit, Yeşim Armağan Aslan ve Hasan Hayırsever, Karamürsel Şube Başkanı Türkan Günay, Şekerpınar Şube Başkanı Ahmet Akbulut Gebze Şube Başkan Yardımcısı Bekir Karaosman’da katıldı.

“1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı” anma programı Bursa tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan BGF Başkanı Dr.Kader Özlem,’ Haziran 1989- Mayıs 1990 arası dönemde 345.960 Bulgaristan Türkü göç etti. Bu göç hareketi kıta Avrupası’nda 2.Dünya savaşından sonra yaşanan en büyük göç hareketidir. ‘ dedi. Daha sonra “1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı” anma programı sunumunu yapan Kocaeli BAL-TÜRK Genel Başkan Yardımcısı, Doç.Dr. Ayhan Orhan, “28-29 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanlığı makamının altı aylık programında yer alan, 1989 Zorunlu göçüne ilişkin tüm belge ve bilgilerin paylaşılacağı anma programına bu zulmü yaşayan birçok insanı katılımını sağlayacaklarını belirterek, anma Programında İsmail Cambazov, Zeynep Zafer, Vildane Dinç, Vedat Ahmet, Emin Atasoy, Kader Özlem, Fatma Rodoplu, Ayşe Kayapınar, Mehmet Türker, Gülbahar Kurtuluş ve Stoyan Dinkov gibi önemli konuşmacılar katılacağını ifade etti.

1989 Bulgaristan Göçünün yıldönümünde göç zamanı yaşananlar tüm çarpıcı yönleri ile dinleyicilere ve katılımcılara aktarılacaktır. www.1989forcedmigration.org web sitesi ve Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesapları, bu çalışmaların dünyaya açılan kapısı olacaktır. Türkçe Bulgarca ve İngilizce olarak hazırlanan bu hesapların içerdiği bilgiler geçmiş dönemin unutulmamasını ve gelecek dönemde aynı olayların yaşanmamasına katkı sağlayacaktır. Aylık ziyaretçi sayısı 125 binin üzerine çıkan ve giderek artan ziyaretçi sayısıyla büyük ilgi görüyor” derken projenin gerçekleşmesindeki büyük katkı ve destekleri için, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, YTB -Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.Toplantıda söz alan BAL-TÜRK Genel Başkanı Ruşen Özcan ile geçmiş dönem başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu yaptıkları konuşmalarda Bulgaristan Türklerinin 30 Yıl önce yaşadıklarına değinerek, ‘“1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı” zorunlu göçün bütün yönleriyle ele alındığı bir çalışma olacak. Yurdun çeşitli yerlerinde yaşan Bulgaristan Türklerinin o günleri anlatan mektup fotoğraf ve anı eşyalarında sergileneceği zorunlu göç etkinliğinde göçmenlerin anılarıyla hazırlanan belgesel ve yayınlar akademik panel oturumlarıyla Zorunlu göç anısına konserlerle içeriği zengin bir programla Türkiye ve Dünya Kamuoyuna zorunlu göçü hatırlatacağız unutturmayacağız’ dediler.