Kocaeli BAL-TÜRK Derneğimizce Zorunlu Göçün 30. Yılı Nedeniyle Etkinlik Yapıldı

 

Bulgaristan Türklerinin insanlık dramı Kocaeli’deki etkinlikte anıldı. Kocaeli BAL-TÜRK Derneği’nin YTB ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri etkinlikte, fotoğraf sergisi, akademik oturumların yanı sıra dönemin yakın tanıklarının anıları dinlendi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) işbirliğinde Kocaeli’nde “1989 Bulgaristan Zorunlu Göçü’nün 30. Yılı Anma Programı” düzenlendi. Programda Bulgaristan’ın 1984-1989 yıllarında Türklere uyguladığı asimilasyon politikalarına dikkat çekildi. Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, aslen Batı Trakyalı olduğunu, Balkanlar’ın son yıllarda, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasetçilerin sık sık ziyaret ettiği bir yer haline geldiğini kaydetti. Balkan coğrafyasına yakın ilgi gösterildiğini vurgulayan Başkan Eren, Balkan Türklüğünün çileli olduğunu, ancak Balkan insanın çektiği çileleri devamlı anlatan ve dert yanan bir yapıda olmadığını bildirdi.

Federasyon Başkanımız Dr. Kader Özlem de etkinlik kapsamında Bulgaristan’da Türk Siyasi Hareketlerinin analizini içeren bir bildiri sundu.