Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu'nun
15. Olağan Genel Kurulu Bursa'da Yapıldı

 

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BURSA), İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İZMİR), Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (KOCAELİ), Balkanlılar kültür ve Dayanışma Derneği (İSTANBUL), Balkan Göçmenleri Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği (YALOVA) derneklerinin bir araya gelerek oluşturmuş oldukları ve merkezi Bursa'da olan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu'nun (BGF) 15. Olağan Kongresi 01.04.2018 pazar günü yapıldı.


Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu’nun 15. Genel Kurulu’nda Federasyon üyesi dernek delegelerinin güvenoyunu alan Prof. Dr. Yüksel Özkan, oybirliğiyle tekrar göreve seçildi.

Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen kongreye tek listeyle giren Özkan, güven tazelerken, yeni dönemde önemli projelere imza atacaklarını söyledi.

BGF’nin 1987 yılından beri faaliyet gösterdiğini belirten Özkan, “100 bine yakın üyemizle 5 ile yayılan bir federasyon konumundayız. 5 ilden gelen delege arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz istişareler sonucunda seçime tek aday girilmesini kararlaştırdık. Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlar ile seçim sonrası ilk toplantımızı da yapacağız. Yeni dönemde ağırlıklı olarak proje bazlı çalışacağız. Balkanlar’da çok sayıda kardeş sivil toplum kuruluşlarımız var. O bölgelerdeki kardeşlerimizle işbirliği içerisinde olacağız” diye konuştu. BGF’nin yönetim kadrolarını gençleştirmek istediklerinin altını çizen Özkan, BGF’nin yeni dönemde proje bazlı çalışan, üretken, dinamik ve uluslararası kimliği ön plana çıkan bir örgüt görünümünde olacağını belirtti.

Kongrenin ardından yapılan görev dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

Genel Başkan - Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN
Genel Sekreter – Dr. Öğr. Ü. Kader ÖZLEM
Başkan Vekili – Abdürrahim NURSOY
2. Başkan – Olcay ÖZGÖN
Basın Sözcüsü – Mehmet Uğur ÖZGİRGİN
Genel Sekreter Yardımcısı – Şükrü AR
Genel Sekreter Yardımcısı – Erkan ÇETİNTAŞ
Muhasip – Ceyhun ŞENTÜRK
Hukuk İşleri Sorumlusu – Doç. Dr. Selçuk KOÇ
Kültür İşleri Sorumlusu – Lütfi ÖZGÜR