Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Ziyaret Edildi

Bursa merkezli Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF), geçtiğimiz günlerde yapılan kabine değişikliği sonrasında Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu'nu ziyaret etti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) binasında gerçekleşen görüşme samimi bir ortamda yapılırken, böyle bir göreve Gümülcine doğumlu olan Hakan Çavuşoğlu'nun getirilmesinin camia içerisinde memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek ve milletvekilliği döneminde Balkan Türkleri'nin desteğini hep arkasında hissettiğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun desteği ile sağlık, istisnai vatandaşlık ve uzun süreli oturum gibi bazı sorunlarda ciddi gelişmeler sağlandığını belirten Çavuşoğlu; sorunların çözümüne yönelik desteklerinin devam edeceğini ifade etti. Bu konuda BGF ve BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan’ın özverili katkılarda bulunduğunu söyledi. Özellikle; sağlık konusunda artık Gümülcine'deki, Kırcaali'deki soydaşlarımızın Türk sağlık sisteminden yararlanabildiğini belirten Hakan Çavuşoğlu, bu hizmetin bir devrim niteliğinde olduğunu belirtti.

BGF ve BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan ise Sayın Çavuşoğlu’yla kendisinin Bursa’daki Batı Trakya Türkleri’nin dernek başkanlığından itibaren iyi bir çalışma ortamına sahip olduklarını belirterek kendisinin Balkan Türklerinin meselelerini yakından bildiğini ve Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nde başkanlık yaptığını ve gerçekleşen bir çok projede kendisinin emeğinin olduğunu vurguladı.

Sağlık, uzun süreli oturum ve istisnai vatandaşlık gibi son dönemde yapılan düzenlemelerin sahada uygulanmasında birtakım sorunlarla karşılaştıklarını belirten Özkan, bu sorunları içeren raporu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'na teslim etti. Özkan ayrıca TRT Balkan, emeklilik borçlanması ve diploma denklik meselelerinin çözümü konusunda da Çavuşoğlu’nun destek vereceğine emin olduklarını ifade etti.

Geniş bir katılımla gerçekleşen ziyarette 100 bin üyeli BGF bünyesindeki derneklerin yanı sıra İzmir, Samsun ve Sakarya’daki Federasyonlarla Bursa’daki yöre derneklerinin temsilcileri de katıldı.