BGF Genel Sekreterliği'nin Açıklamas:
"Ülkemizde yaratılmak istenen kutuplaşma eksenine “Anadolulu ve Rumelili” şeklinde yeni bir boyut eklenmek istenmesini Türk milletinin asli fertleri olarak biz Balkan Türkleri şiddetle reddediyoruz. "

 

Değerli Basın Mensupları,

21 Ocak 2017 tarihli Yeni Şafak gazetesinde Yusuf Kaplan tarafından yazılan köşe yazısındaki metnin geneli ve özellikle kullandığı “Balkan kökenli azınlıkların” ifadesi camiamızda büyük bir rahatsızlık yaratmıştır. Esasen Kaplan’ın yazısı yanıt verecek nitelik taşımamaktadır. Zira köşe yazısının bütünü dikkate alındığında, kendisinin temel tarih bilgilerine sahip olmadığı görülmektedir.

Üzülerek görmekteyiz ki, söz konusu yazı Türk milletinin birlik ve bütünlüğüne zarar verici mahiyettedir. Ülkemizde yaratılmak istenen kutuplaşma eksenine “Anadolulu ve Rumelili” şeklinde yeni bir boyut eklenmek istenmesini Türk milletinin asli fertleri olarak biz Balkan Türkleri şiddetle reddediyoruz. Daha önceki yıllarda da buna benzer nitelikte ulusal basında yer alan çeşitli yazılara aynı tepkiyi gösteren Federasyonumuz meseleye aynı hassasiyetle yaklaşımını sürdürmektedir.

Bilinmelidir ki Türk Milleti bugünkü siyasi sınırlarımızla sınırlı değildir. Türk milletinin tarihini öğrenmek isteyenlere Cumhurbaşkanlığımız forsundaki 16 yıldızın anlamına bakmalarını tavsiye ederiz. Milletimiz üzerinde psikolojik harp teknikleri uygulayanlar bilmelidir ki, Balkanlar’da kalıp sancaktarlık yapan Evladı Fatihanlar ile makus talihin bir sonucu olarak anavatana gelen Muhacirler Türk milletinin ayrıştırılmasına, kutuplaştırılmasına, kamplaştırılmasına taraf değildir, olamaz.

Kamuoyuna ve soydaşlarımıza önemle duyurulur.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu
Genel Sekreterliği

26.01.2017 - BURSA