21 Şubat Uluslararası Anadil günü Nedeniyle Açıklama

Bir topluluğu millet yapan unsurların en başında ortak konuşulan anadil gelmektedir. Anadilimiz sayesinde ortak kültürel değerleri paylaşır ve yaşatırız. Anadilimiz sayesinde bizden olanları  anlarız.

Anadil sadece günlük konuşmalarda ve iletişimde kalırsa yani anadil yazılı bir kültür olarak yaşatılamazsa zaman içinde erezyona uğrar, eksilir,unutulur.

Anadili yazım alanında da dil bilgisi kurallarına uygun olarak ve doğru bir şekilde kullanabilmenin en temel şartı eğitimdir. Anadilin yazılı olarak öğretildiği dersler mutlaka olmalıdır.

Herhangi bir ülkede ana dilin yazılı kullanım kurallarının öğretileceği bir dersin o anadili kullanan öğrencilerden esirgenmesi hele hele “seçmeli” aldatmacasıyla “ya İngilizce öğreneceğin dersi seç  ya da ana dil dersini  seç”  şeklindeki bir yaklaşım asla kabul edilemez.

Bizler Balkanlar’da yaşayan tüm soydaşlarımız için ve özellikle “seçmeli” ders aldatmacasıyla ana dilin yazılı kurallarını öğrenme imkanları ellerinden alınan Bulgaristan’da yaşayan Türkler için ana dil dersinin bir hak olarak tanınmasını ve okullarda öğretilmesini savunmaktan vazgeçmeyeceğiz.

Aynı hassasiyeti Bulgaristan’da siyaset yapan Bulgar-Türk-Pomak-Roman tüm siyasetçilerden ve insan hakları savunucularından da  beklemekteyiz.

Özgürlükten ve temel insan haklarından korkmayınız. Bir çocuğun okulda kendi anadilini öğrenebilmesi o ülkeyi sadece ve sadece birleştirir.

Genel merkezi Bursa’da olan ve Bursa-İzmir-Kocaeli-Yalova-İstanbul(Kartal)’da örgütlü bulunan BALKAN TÜRKLERİ GÖÇMEN VE MÜLTECİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (BGF) adına 21 Şubat Uluslararası Anadil  Gününüzü kutluyor; barış dolu aydınlık bir gelecek diliyoruz.

 

BALKAN TÜRKLERİ GÖÇMEN VE MÜLTECİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (BGF)
GENEL MERKEZİ