Yalova Balkan Göçmenleri eğitim,Kültür e Dayanışma Derneği'nde
Lütfü Özgür Güven Tazeledi

 

Yalova Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) 4. Olağan Genel Kurulu, 13.12.2015 Pazar günü 14.00’de, GOP Mahallesi’nde bulunan dernek merkezinde üye ve konukların yoğun katılımıyla gerçekleşti.


Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitler için saygı duruşu ve birlikte okunan İstiklal Marşı sonrasında duygulu bir konuşma yapan Bulgaristan HÖH Milletvekili Hüseyin Hafızov, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç.Dr.Yüksel Özkan, Ruyen Belediyesi eski başkanı Hüseyin Ahmed (Çırak) Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen, Bulgaristan - Ruen Belediye Başkan Yardımcıları Eyüp Mustafa ve Ferhan İsmail, Çiftlikköy Belediye Eski Başkanı Metin Dağ, CHP İl Başkanı Özcan Özel, Belediye Meclis üyeleri, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) üyesi Derneklerin diğer illerden gelen Temsilcileri, STK temsilcileri ve dernek üyeleri hazır bulundu.
 

“Bizler bu ülkenin asli unsurları, öz be öz Anadolu Türkleriyiz.”
 

Kürsüye gelen Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, “Federasyonun 100 bini aşkın bir üyesi olduğunu, ancak Türkiye’de milyonlarca Balkan kökenli yurttaş olduğunu” söyledi. Bal-Göç derneklerinin, İzmir, Yalova, Kocaeli, İstanbul ve Bursa’da örgütlü olduğunu ifade eden Özkan, “Balkanlar’da milyonlarca Türk ve Müslüman kardeşimiz var. Bölgelerde kardeşlerimizin haklarını savunmak ve kültürlerinin yaşatılmasını istiyoruz. Ancak üzülerek ifade etmek durumundayım ki, Ülkemizde özellikle bazı akademik ve bazı siyasi çevreler, bazı medya kuruluşları bizleri bilinçli olarak algı politikalarıyla yok saymak istemektedirler. Bizler bu çevrelere tepkimizi göstermeye devam edeceğiz. Biz ne Yunan Türküyüz ne Bulgar Türküyüz, bizler bu ülkenin asli unsurlarıyız, öz be öz Anadolu Türkleriyiz. Anadolu Türkleri olarak Balkanlara belli bir misyonla, barışla gittik.” Dedi.
 

“BAL-GÖÇ, Balkanlarda Müslüman Türklerin gücüdür, BAL-GÜǒtür…”
 

2001 yılından beri Bulgaristan Türklük Davasına Yalova Bal-Göç Derneğinin öncü katkıları ve yoğun emeklerine teşekkür ve şükranlarını ifade etmek üzere; Bulgaristan Parlamentosunda 36 milletvekili, AB Parlamentosunda 4 Milletvekili, il/ilçe/belde bazında 33 Belediye Başkanı ile Bulgaristan’da halkı temsil eden Hak ve Özgürlükler Hareketi adına Genel Kurula konuk olarak katılan Milletvekili Hüseyin Hafızov yaptığı konuşmada “ Bal-Göç: Balkanların Gücü… Balkanlarda yaşayan Müslümanların ve Türklerin Gururu… Bundan dolayı burada sizlerin aranızda bulunmaktan hakikaten kıvanç duyuyorum. Sizlere, Fahri Başkanımız Dr. Ahmet Doğan ve Genel Başkanımız Lütfi Mestan’ın kucak dolusu selalarını getirdim. Bal-Göç, aynı zamanda Balkanlarda yaşayan Müslüman Türklerin gücüdür. Ben bu yüzden Bal-Göç değil bunu Bal-Güç olarak telaffuz etmek istiyorum. Bizler hiçbir zaman tarihimizden, utanmıyoruz, utanmayacağız da Türklüğümüzden ve Müslüman olmamızdan hep gurur duymaya devam edeceğiz. ” dedi.

“Balkan ülkeleriyle kültürel ilişkilerimizi güçlendirecek çalışmalara imza atıyoruz”
 

Daha sonra söz alan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise yaptığı konuşmada “Bizler kendi vatanımıza kanımız pahasına sahip çıkmak zorundayız, tarihimizde olduğu gibi. Çünkü bizlerin Türkiye’den başka vatanı yok. Ben de bir göçmen çocuğuyum. Dolayısıyla o göçün acısını bilen aile genleri bende de var. Balkan ülkelerini çok seviyorum, oraları bizlerin birer parçasıdır. İlk kez yurt dışına giderken Bulgaristan’a gittim. En fazla gittiğim ülke de Bulgaristan’dır. Bizler de Belediye olarak ilişkilerimizde özellikle Balkan ülkeleriyle kültürel ilişkilerimizi güçlendiren çalışmalara imza atıyoruz” dedi.
 

“Hepimiz Türk milletinin birer parçasıyız”
 

Daha sonra Genel Kurula hitaben kürsüye gelen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce konuşmasına “Burada az önce konuşma yapan Bal-Göç Genel başkanı Yüksel Özkan’ın Balkan Türklerini yok sayıyorlar, aşağılıyorlar ifadelerine dikkat çekerek; açık söyleyeyim bu sözleri söyleyenleri, sizleri yok sayanları ciddiye almayın. Çünkü bunlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü bile aşağıladılar. Atatürk’ü milletvekili seçtirmemek için meclise kanun teklifi verdiler Cumhuriyet’in ilk yıllarında. Bizlerin dedeleri, babaları Bulgaristan’a, Yunanistan’a diğer Balkan ülkelerine Varna’ya, Burgaz’a, Selanik’e turistik seyahat ya da ticaret yapmaya gitmediler ki, Osmanlı, yani devlet gönderdi. Ülkemize kimimiz Kafkasya’dan kimimiz Rumeli’den, kimimiz Batum’dan geldik. Bizlerin hepimizin farklı kültürleri olabilir, ama hepimiz Türk milletinin birer parçayız. Türkiye, kimsenin babasının çiftliği değildir, bin yıldır Türklerin yurdudur, herkesin yurdudur. Allah kimseyi vatansız bırakmasın.” dedi.
 

Tek listenin bulunduğu kongrede Lütfü Özgür yeniden Yalova Bal-Göç Başkanı seçildi.
Yapılan konuşmaların ardından Divan Kurulu'na tek liste ile Lütfi Özgür'ün aday olduğu bildirildi. Başka adayın olmaması nedeniyle oylama açık olarak yapıldı. Yapılan açık oylama sonucu, kongreye katılanların tamamı Lütfi Özgür'ün divana sunduğu listeyi oy birliği ile kabul etti. 4’üncü kez Başkan seçilen Özgür, konukların ve üyelerin kongreye yoğun ilgiyle katılımından dolayı şahsı, yönetim kurulu ve temsil ettiği büyük dava adına duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Özgür, Yalova Belediye Başkanı Salman’ın da konuşmasında belirttiği sorumluluk bilinci ile bugüne kadar yerelde ve ulusalda üyelerin desteği ile başarılı bir süreç oluşturduklarını ve bu büyük dava uğurunda bundan sonra da çalışmaya devam edeceklerini, “Balkanlarla, özellikle Bulgaristan’la Türkiye arasında “Canlı Köprü” misyonunu gören Yalova Bal-Göç ve mensubu olmaktan gurur duyduğumuz BGF çatısı altında bu büyük misyonu dava edinip sahip çıkan Bursa, İzmir, Kocaeli, İstanbul Kartal temsilcileri ile şimdilik 100 bin kişilik bir aile olarak, kültürümüze, kimliğimize, yüksek insani değerlerle barışa devletimizin dış politikası doğrultusunda hareket etmeye devam edeceğiz.” diyerek Belediye başkanlarına sunmuş oldukları destek ve hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Son olarak Başkan Özgür eski yönetim kurulu üyelerine bugüne kadar vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ederken, yeni kurulan yönetimin de önümüzdeki dönem başarılı olacağına ve davamıza güç katacaklarına olan inancının tam olduğunu ifade etti.
Dilek ve temenniler bölümünde, Yalova Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dr.R.Sadri Sayıoğulları’nın, “Geçmişinle Geleceğini Aydınlat” projesi ruhuna uygun olarak tasarlanan AHMET DOĞAN KÜLTÜR MERKEZİ BALKAN GÖÇLERİ MÜZESİ çalışmaları hakkında yaptığı sunumda Türkiye Cumhuriyeti’nin, iç ve dış göç süreçleri bakımından değerlendirildiğinde hem tarihsel hem de sosyo-kültürel tecrübeye sahip bir ülke olduğu, bu göçler arasında en uzun süreli ve en derin etkileri ile Balkan Türkleri ve Müslümanlarının zorunlu göçleri, oluşum tarzı kadar sonuçlarıyla da çok önemli olduğu; Avrupa politikalarını, bölge stratejilerini etkilediği kadar Balkan devletlerinin sosyal gelişimi ve nihayet modern Türkiye’nin oluşmasına katkı sağlayan olgulardan biri olduğunu; tarih boyu insan sevgisi ve barış odaklı yaşayışlarıyla Balkan Türklerinin, kültürler arası, dinler arası ve mezhepler arası ilişkileri bağlayan yaşayan köprüler olduğunu ifade ederek Balkan Göçleri Müzesi projesine ilişkin hedefleri, müzenin hangi özellikleri taşıması gerektiğini ve geleceğe yönelik atılacak adımları belirtti.
Sunumun ardından söz alan Ruen Belediyesi eski başkanı Hüseyin Ahmed, 1999 yılında yaşanan Marmara depremi sonrası Bulgaristan Merkez Hükümetinden alınması gerekli izinleri beklemeden Yalova’ya yardım için hiç tereddüt etmeden 10 sağlık personeli ile birlikte geldiklerini ifade etti. Başkan Ahmed birinci dereceden akraba ve hemşerilerinin bulunduğu Yalova’ya biran önce yardım getirebilmenin çok önemli bir husus olduğuna vurgu yaparken bu elzem olay sonrası, 2001 yılında Ruen ve Taşköprü Belediyeleri arasında kardeşlik ilişkisinin kurulduğunu, iyi ve kötü günde bu zamana kadar bir ve beraber olduklarını belirtti. Daha sonra Yalova Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Fethiye Avcı Lütfi Özgür’ü 2001 yılında dernek yönetimine kazandırmanın ne kadar yerinde bir karar olduğunu şuan daha iyi anladığını, bu durumun çok gurur verici olduğunu ve Özgür’ün tekrar seçilmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti. Ayrıca Avcı kurulacak olan Göç Müzesine bağış olarak yaptığı 100 parça esere dikkat çekerek tüm dernek üyesi kadınların yapacakları bağışlarla Müzeye destek olması için çağrı yaptı. Bulgaristan’da vize alamadığı için amcalarının cenazelerine gidemeyen eski Yalova Bal-Göç Başkanı Ahmet Ayaz da artık vatandaşlık ve oturum konularında çok mesafe aldıklarını ve üyelerimizin özellikle vatandaşlık işlemleri için gerekli girişimleri başlatmaları gerektiğini ifade etti. Konuşmaların ardından Genel Kurul, divan başkanı tarafından yapılan konuşmayla sona erdi.