23 Mart 2013 Tarihli Basın Bildirisi

 

Değerli Basın Mensupları;

Bulgaristan’da geçtiğimiz ay başlayan ve bir süredir devam eden protesto gösterileri sonucunda Boyko Borisov kabinesi 20 Şubat 2013 de istifa etmek zorunda kalmıştır.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından geçici hükümet kurulmuş ve erken genel seçim hükümeti başbakanı olarak Marin Raykov atanmıştır. Bu kapsamda ülkede erken genel seçim kararı alınırken; sıra dışı bir dizi gelişme meydana gelmiştir.

Sadece Bulgar dostlarımızı değil; ülkede yaşayan herkes gibi Türkleri de doğrudan ilgilendiren bu erken seçim kararı, soydaşın sesi olarak faaliyet gösteren biz Türkiye’deki Balkan göçmenleri camiasını da harekete geçirmiştir.

Komşu ve dost ülke Bulgaristan’daki seçimlere, Türkiye’den güçlü bir katılımın olması Balkanlarda barışa, hoşgörüye, demokrasiye pozitif katkıda sağlayacaktır.

Bu doğrultuda, Türkiye’de seçim sandıklarının açılması büyük önem arz etmektedir. Bunun için de Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının ülkemizde rahatça oy kullanabilmeleri ve yeterli sandık sayısına ulaşılması için seçim tarihinden önce “dilekçe – zayavlenie” doldurma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu doldurulan dilekçeler, Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu’nun belirlediği tarihten önce ülkemizdeki Bulgaristan resmi temsilciliklerine ulaştırılmak durumundadır. Söz konusu dilekçelerin sayıca fazla olması, 12 Mayıs 2013 tarihinde daha fazla sandığın açılması anlamına gelmektedir. Yeterli ilginin gösterilmemesi, sandık sayısının azalmasına neden olacağı gibi, seçim gününde yığılmaların ve çeşitli problemlerin oluşmasına da yol açma riskini taşımaktadır.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mültecileri Dernekleri Federasyonu(B.G.F) üyesi Bursa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ), Kocaeli BAL-TÜRK, İzmir BAL-GÖÇ, Yalova BAL-GÖÇ, İstanbul/Kartal Balkanlılar Derneği Genel Merkezlerimiz, Şubelerimiz ve Tüm Yöre Derneklerimiz ile genel ve kapsamlı bir seçim çalışması başlatmış bulunmaktayız.

İlgili dilekçelerin hızlı bir şekilde, Derneğimiz Genel Merkezinden, Şubelerimizden, Tüm Yöre Derneklerimizden, Muhtarlıklardan ve diğer yetkililerden temin edilebilir.

Söz konusu dilekçe örneği, Federasyonumuza üye Derneklerimizin kurumsal internet sitelerinde (www.balgoc.org.tr) mevcut olmakla beraber, dilekçe doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar da ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Dilekçeler, mutlaka “mavi bir tükenmez” ile doldurulmalı ve dilekçeyi veren kişi tarafından aynı kalemle imzalanmalıdır. Başka renk kalem veya tükenmez ile doldurulan dilekçeler geçersiz sayılacaktır.

Seçim kanununa göre, doldurulan dilekçeler Bulgaristan Konsolosluklarına bizzat teslim edilebileceği gibi internet ortamından veya posta yolu ile de gönderilebilir.

Şubelerimizde, yöre derneklerimizde ve bölgelerdeki dernek temsilcileri tarafından arzu eden herkese dilekçelerin yanlış doldurulmaması ve teslimatı konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Bulgaristan vatandaşlığı bulunan ve 12 Mayıs 2013 tarihine kadar 18 yaşını doldurmuş herkesin dilekçe doldurup ve oy kullanma hakkı bulunmaktadır.

Dilekçelerin Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Büyükelçilik veya Konsolosluklarına en son teslim tarihinin 8 Nisan 2013, saat 17.00 olduğunu belirtmek isteriz.

Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan vatandaşı hemşehrilerimiz yoğun bir şekilde bu sürecin içinde yer almalarının kendilerinin bir vatandaşlık ve demokrasiye katkı görevleri, soydaşlarımıza da bir vefa borcu olduğunu hatırlatmak isteriz.

Göçmenlerin ve soydaşların fedakârlıklarıyla kurulan en köklü teşkilatlardan biri olarak B.G.F., Bulgaristan Türklerinin her zaman birlik ve bütünlüğünden yana olmuştur.

Kamuoyuna ve soydaşlarımıza önemle duyurulur.

B.G.F GENEL BAŞKANI
Doç. Dr. Yüksel ÖZKAN

Adres : Ankara Cad. DSİ Karşısı, Okumuş Apt. 292/2 Yıldırım-BURSA
Telefon : +90 224 360 36 85
Faks : +90 224 361 74 48
E-posta : balgoc@balgoc.org.tr
Web : www.balgoc.org.tr