Yalova Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nin 3. Olağan Genel Kongresi Yapıldı

 

 

Yalova Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nin (Bal-Göç) 3'üncü Olağan Genel Kongresi yapıldı. Yönetime tek liste ile yeniden talip olan Lütfi Özgür, dernekte 3'üncü kez başkan seçildi


Yalova Bal-Göç'ün kongresi Gaziosmanpaşa Mahallesi'ndeki Bakla Şelale Kafe'nin üst katında yapıldı. Kongreye Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksek Özkan, Yalova Barosu Başkanı Cevdet Bekler, Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, Taşköprü Belediye Başkanı Şaban Ertan, Subaşı Belediye Başkanı Musa Kuş, Cem Vakfı Yalova Şubesi Başkanı Sinan Giray, İl Genel Meclisi Üyesi Güven Yılmaz, İznik Bal-Göç Başkanı Serkan Acar ile çok sayıda dernek üyesi soydaşlar katıldı.


Balkanlarla İlişkiler Geliştiriliyor

Divan Kurulu'nun oluşturulması ile başlayan kongre programında Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal bir konuşma gerçekleştirdi. Yalova'nın bir göç kenti olduğunu dile getiren Başkan Koçal, soydaşlara önem verdiklerini belirtti. Balkan Göçmenlerinin kültürünü, yaşayış tarzını, gelenek göreneklerini, giyim tarzı ve Balkan mutfağını tanıtmak amacıyla önümüzdeki yıl açılacak olan “Balkan Evi”nin bölgede yaşayan göçmenleri bir araya getireceğini sözlerine ekledi. Balkan Evi bünyesinde kurulacak ve Türkiye'de bir ilk olacak olan 'Göç Müzesi' ile ilgili de dernek üyelerini bilgilendiren Başkan Koçal, müzenin Yalova'ya ve ülkeye katkısı olacağını ve burada ailelerin bire bir yaşadıkları hikâyelere de yer vereceklerini söyledi. Balkanlarla kardeş şehirler kurarak hem kültürel hem de ticari ilişkileri geliştireceklerini de sözlerine ekleyen Başkan Koçal, bu ilişkilerin geliştirilmesinde derneğe büyük görevler düştüğünü dile getirdi.


Dernek Dur Durak Bilmedi

Başkan Koçal'ın konuşmasının ardından Dernek Üyesi Erkan Çetintaş, derneğin faaliyet raporunu okudu. 3 yıllık dönemde birçok etkinliğe imza atıldığını bildiren Çetintaş, özetle "Balkan kültürünün tanıtılması ve unutulmaması için çeşitli etkinlikler yapıldı. Balkan Gecesi etkinlikleri düzenlendi. Balkan ülkelerinden öğrenciler Yalova'da ağırlandı. Halk Dansları Festivali ise büyük ilgi topladı. Bunun yanı sıra Bulgaristan'da eğitim alacak öğrenciler için bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Soydaşlarımız ve dernek üyelerimiz arasında satranç turnuvası yapıldı. Balkan ülkeleriyle kardeş şehir ilişkileri başlatıldı. Derneğimiz de buna büyük katkı sağladı. Yapılan Büyük Balkan Buluşması etkinlikleri kapsamında (spor oyunları, şairler, fotoğrafçılar ve gazeteciler buluşması, kardeş şehir başkanlar zirvesi ve proje atölyesi ile halk dansları ve müzik festivali) yanı sıra Bulgaristanlı milletvekillerimizi de Yalova'da ağırladık. Balkan Evi'nin temelini de hep birlikte attık" dedi.
"Sessiz ve Seyirci Kalamayız"

Kongreye katılan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksek Özkan da bir konuşma yaptı. Özkan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'i ziyaret ettiklerini ve kendisine Bulgaristan'da yaşayan soydaşların sorunlarını dile getiren bir dosya sunduklarını söyledi. Bulgaristan'daki soydaşlar arasında ana dilde eğitimin büyük bir sorun olduğunu dile getiren Başkan Özkan, "Bulgaristan'daki gelişmelere sessiz ve seyirci kalamayız. Ana dilde eğitim hakkı ne yazık ki verilmiyor. Orada yaşayan gençlerimiz gün geçtikçe ana dilden uzaklaşıyor. Ana dilini bilmeyen yabancı dili de öğrenemez. Biz Cumhurbaşkanı Plevneliev'e soydaşlarımızın sıkıntılarını içeren bir dosya sunduk. Biz, zorunlu olan ana dilde eğitimi talep ediyoruz" diye konuştu.


Metin Dağ'dan Kültür Evi Sözü

Kongreye katılan belediye başkanlarına da söz verildi. Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, soydaşların yaşadığı 500 Evler Mahallesi'nde bir kültür evi yapımı için söz verdi. Başkan Dağ, "14 yıllık başkanım. Benim kapım sizlere daima açık. 2013'te kültür evinin açılışını sizlerle hep birlikte yapacağız" dedi.

Kongre’de söz olan Taşköprü Belediye Başkanı Şaban Ertan ise konuşmasında yeni yönetimin hayırlı olmasını temenni ederken, derneğimiz vasıtasıyla Balkanlarda yürütülen faaliyetlerin ve akrabalık ilişkilerinin önümüzdeki dönem de hız kesmeden devam edeceğini dile getirdi.

Subaşı Belediye Başkanı Musa Kuş da söz alarak merkezden mesafe olarak uzakta olan hemşerilerimizin kendi gelenek ve göreneklerini yaşatıp geliştirecekleri bir kültür merkezini beldelerinde yaptırdıklarını ve açılışını en kısa sürede tamamlayacaklarını dile getirdi. Ayrıca Başkan Kuş, yeni yönetime çalışmalarında başarılarının devamını diledi.


Genel Başkan Yeniden Lütfi Özgür Oldu

Yapılan konuşmaların ardından Divan Kurulu'na tek liste ile Lütfi Özgür'ün aday olduğu bildirildi. Başka adayın olmaması nedeniyle oylama açık olarak yapıldı. Yapılan açık oylama sonucu, kongreye katılanların tamamı Lütfi Özgür'ün divana sunduğu listeyi kabul etti. 3’uncü kez Başkan seçilen Özgür, soğuk havaya rağmen üyelerimizin kongreye yoğun katılımından dolayı şahsı ve yönetim kurulu adına duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Özgür, Yalova Belediye Başkanı Koçal’ın da konuşmasında belirttiği sorumluluk bilinci ile bugüne kadar yerelde ve ulusal üyelerimizin de desteği ile başarılı bir kamuoyu oluşturduklarını ve bundan sonra da oluşturmaya devam edeceklerini belirtti. Yalova Merkez başta olmak üzere, Çiftlikköy 500 Evler ve Subaşı ilçelerimizde kurulacak olan Balkan Kültür Evlerinin üyelerimiz ve tüm göçmen vatandaşlarımız için büyük bir kazanım olacağını ifade eden Dernek Başkanı, belediye başkanları sunmuş oldukları bu hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Yalova Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Lütfi Özgür, Beyhan Çavuş, Selfidin Korkmaz, Hasan Fıçıcı, İrfan Kuzu, Ahmet Kumali, Hakan İlaslan, Hüseyin Durmaz, Kadir Çavuş, Semiha Boz, Recep Metin, Nemci Soylu ve İbrahim Külüşlü.